عوامل موثر بر قیمت نصب پارکت و کفپوش

هزینه نصب کفپوش در درجه اول به نوع آن بستگی دارد که می‌تواند از یکی از انواع پارکت یا لمینت باشد. این موضوع تعیین کننده قیمت کفپوش و هزینه نهایی کار نیز هست.
انواع کفپوش‌های چوبی

پارکت

پارکت نوعی کف پوش است که از جنس چوب درختانی مثل کاج، افرا، صنوبر و بلوط می‌باشد. قیمت این پارکت‌ها با توجه به نوع چوب آن تعیین‌می‌شود و در صورتیکه دوست‌دار محیط زیست هستید و می‌خواهید حس طبیعت را به خانه بیاورید باید از این نوع کفپوش استفاده‌کنید. پارکت با کنار هم قراردادن قطعات چوبی طبیعی با طرح های مختلف اجرامی شود. مزیت پارکت نسبت به پوشش هایی مثل لمینت طبیعی بودن و دوام فوق العاده (گاهی تا ۱۰۰ سال) آن است که این عوامل باعث می شوند این کفپوش هنوز هم طرفدار داشته باشد. انواع پارکت Mahogany ، Oak و Acacia با طرح های پارالل، موزاییک و انگلیسی توسط متخصصین اجرامی شوند و نکته مهم در هنگام انتخاب نوع پارکت توجه به میزان رطوبت فضا و در مجموع آب و هوای هر منطقه می باشد. کفپوش پارکت هر چند سال یکبار نیاز به بازبینی، مراقبت و پولیش دارد. یکی از شیوه های جالب و سریع و کم هزینه برای برق انداختن پارکت را می توانید در بلاگ سنجاق بخوانید. هر گونه نم و رطوبت می تواند آسیب جدی به کفپوش های چوبی بزند. قیمت کفپوش در هر کدام از این موارد علاوه بر اینکه بر هزینه اولیه تاثیر می‌گذارد عامل موثر دیگری مثل متراژ‌ میزان استفاده را هم تحت تاثیر خودش قرارمی‌دهد. در خیلی از مواقع مشتریان به دلیل بالا بودن کیفیت و در نتیجه قیمت کفپوش از استفاده از آن در همه نقاط خانه صرف نظر کرده‌اند.

لمینت

نوع دیگری از کفپوش‌های ساختمانی لمینت‌ها هستند که از الیاف فشرده چوبی HDF ساخته‌می‌شوند. این کفپوش‌ها بسیار به چوب و در واقع پارکت شبیه هستند. تفاوت عمده دیگر لمینت با پارکت شیوه نصب آن است که بر خلاف پارکت به کف چسبانده‌ نمی‌شود و بصورت قفل شده در هم و با استفاده‌ از نر و مادگی در کنار هم و روی کف قرارمی‌گیرد. این مورد نصب کفپوش های لمینت را راحت‌تر و سریع‌تر می‌سازد.

کفپوش وینیل یا PVC

ترکیب اصلی این کفپوش پلی وینیل کلراید (Polyvinyl Chlorde) است که امروزه به سرعت در حال بازکردن جای خود در میان مصالح ساختمانی است. معروفترین و بیشترین استفاده از این ماده در ساخت در و پنجره‌های PVC است. این کفپوش‌ها به دلیل براق بودن، شباهت بسیار به چوب و لمینت و همچنین مقاومت بسیار خوبی که نسبت به آب و رطوبت و حرارت دارند، از محبوبیت بسیار زیادی بخصوص برای نصب در محیط‌هایی مثل آشپزخانه‌ها برخوردارند. در ضمن نصب آسان و سریع کفپوش‌های وینیل نیز دلیل دیگر محبوبیت آنهاست.
هزینه زیرسازی

جمع آوری کفپوش قبلی و یا زیرسازی و آماده سازی سطح کار که معمولا با سیمان انجام می شود هزینه جداگانه دارد. حتما در خصوص نوع پوشش فعلی کف و همچنین نیاز به کارهای اصلاحی پیش از نصب با متخصص نصب مشورت کنید.

در مورد خانه هایی که سیستم شوفاژ یا گرمایش از کف دارند نوعی زیرسازی و آماده کردن بستر کار متفاوت است. این زیرسازی باید به درستی عایق بندی شود تا از بادکردن و بهم ریختن پارکت در اثر رطوبت جلوگیری کند.

اهمیت دیگر زیرسازی صحیح در پای دیوارها و کنج هاست که نیاز به قرنیزکاری چوبی هست. استفاده از قرنیز در محلی که احتمال رطوبت در دیوار وجوددارد احتیاج به توجه جدی به عایق بندی دارد.
ابعاد فضا (مترمربع)

ابعاد فضا و درجه کیفیت پارکت بر هزینه کل کار نصب تاثیرمی گذارد. استادکاران و نصابان کفپوش با توجه به مساحت کف مقدار پارکت و مواد و مصالح مورد نیاز برای نصب را سفارش می دهند.
تمیزکردن و نظافت کفپوش های چوبی

یکی از مهمترین نکات پس از نصب کفپوش شیوه نگهداری و البته نظافت شان بصورت صحیح است. اگر نظافت کف بصورت درست انجام‌نشود می‌تواند باعث آسیب‌های جدی و جبران ناپذیر شود. برای آگاهی از شیوه‌های اصولی نگهداری از کفپوش چوبی و وینیل این راهنمای کفسابی بلاگ سنجاق را مطالعه بفرمایید.
این خدمت توسط متخصصین دکوراسیون داخلی ارائه می شود.